3 zalety zdalnego monitoringu w przedsiębiorstwie

Aktualności 30 lipca, 2021

3 zalety zdalnego monitoringu w przedsiębiorstwie

Monitoring to jedna z najbardziej skutecznych form ochrony obiektów. Spotyka się go na terenie zakładów przemysłowych, magazynów, firm, sklepów, instytucji publicznych, ale także osiedlach, parkingach czy terenach rekreacyjnych. Jego zadanie to zapewnienie bezpieczeństwa osób oraz dobytku znajdujących się na danym obszarze. Monitoring działa odstraszająco, a w sytuacji zagrożenia pozwala szybko zareagować. Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu, jakim jest zdalna ochrona wideo, obraz z kamer można obserwować z dowolnego miejsca na świecie. Na czym to dokładnie polega i jakie przynosi korzyści?

 

Zalety monitoringu wizyjnego – krótka charakterystyka zdalnej ochrony

W tradycyjnym monitoringu wizyjnym obraz był przekazywany za pomocą przewodów do znajdującego się na terenie obiektu pomieszczenia z telewizorami lub monitorami. Wymagało to zatrudnienia przynajmniej dwóch wymieniających się pracowników, których zadaniem było całodobowe obserwowanie obrazu z kamer i w razie potrzeby podjęcie odpowiedniej interwencji, np. zawiadomienie agencji ochrony. Szczególnie w przypadku mniejszych przedsiębiorstw wydatek na utrzymanie takiego personelu mógł przysłaniać korzyści z monitoringu wizyjnego w firmie. Z pomocą przyszedł jednak rozwój technologii bezprzewodowego przesyłania danych na dowolną odległość. Zaawansowane kamery wyposażone są w algorytmy sztucznej inteligencji. Po wykryciu w kadrze niepowołanej osoby lub pojazdu natychmiast wysyłają powiadomienie i rozpoczynają transmisję bezpośrednio do całodobowego Centrum Nadzoru Wizyjnego agencji ochrony.

Jakie są główne zalety monitoringu wizyjnego?

1. Możliwość ograniczenia personelu, czyli korzyści finansowe

O pierwszej z zalet niejako już wspomnieliśmy. Brak konieczności utrzymania własnego personelu do obserwowania obrazu z kamer to mniejsze wydatki na ochronę obiektu. Oczywiście trzeba mieć na uwadze koszt instalacji nowoczesnego systemu monitoringu wizyjnego, który jest wyższy od zakupu tradycyjnych kamer. Jest to jednak inwestycja, która szybko się zwraca, a potem przynosi już tylko oszczędności. Koszty eksploatacji takiego systemu, a także jego konserwacja czy ewentualne naprawy, są bowiem zbliżone, a nawet niższe w porównaniu ze starymi kamerami. Przede wszystkim odpadają wszystkie koszty związane z okablowaniem, np. problematyczną wymianą przewodów W kwestii oszczędności warto też wspomnieć o ewentualnych zniżkach na ubezpieczenie – często zresztą monitoring jest wymagany, aby do niego przystąpić – a także o zmniejszeniu ryzyka kradzieży.

 

2. Kontrola 24h na dobę, czyli większe bezpieczeństwo

Wśród największych zalet monitoringu wizyjnego w firmie należy wspomnieć o tym, że pozwala on sprawować nad obiektem kontrolę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, także w święta i pozostałe dni nierobocze. Kamery przemysłowe przesyłają obraz w czasie rzeczywistym, lecz nie trzeba obserwować go przez cały czas. Każdy ewentualny ruch zostanie automatycznie wykryty za pomocą algorytmów zaawansowane analizy obrazu, od razu wysyłając stosowne ostrzeżenie. W ten sposób zostaje wyeliminowany czynnik ludzki – nieuwaga, zaniedbania czy zwykłe przeoczenie, o jakie przecież nietrudno podczas wielogodzinnego obserwowania obrazu z wielu kamer. Warto dodać, że całodobowy dostęp do transmisji może mieć również właściciel obiektu. Wystarczy mu do tego komputer, tablet lub telefon podłączony do sieci internetowej. Dodatkowo, wszystkie urządzenia zainstalowane na obiekcie, w sposób ciągły testują łączność z profesjonalnym Centrum Dozoru Wizyjnego. Dzięki temu wykluczamy możliwość sabotażu systemu czy wystąpienia problemu w momencie występowania szkody.

 

3. Monitoring poprawia wizerunek firmy

Mówiąc o tym, jakie są główne zalety monitoringu wizyjnego, trzeba też wspomnieć, że obecność kamer podnosi prestiż obiektu. Twoja firma lub sklep prezentuje się jako bezpieczne miejsce, znajdujące się pod stałą ochroną profesjonalistów. Dzięki temu zarówno klienci lub kontrahenci, jak i personel, mogą czuć się pewniej. Oczywiście, jest też druga strona medalu – pracownicy mogą czuć się przesadnie kontrolowani. W wielu przedsiębiorstwach jednak jest to niezbędne, a niewątpliwą korzyścią okazuje się większa wydajność oraz uczciwość pracowników. Te i inne zalety monitoringu wizyjnego w firmie niewątpliwie warto wziąć pod uwagę, aby usprawnić swoją działalność.