5 najczęściej popełnianych błędów przy projektowaniu systemu ochrony parkingu
Parkingi prywatne, publiczne czy firmowe to miejsca, w których zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych wyzwań dla zarządców takich nieruchomości. Odpowiednio przygotowana ochrona parkingu skutecznie zapobiega kradzieżom oraz uszkodzeniu samochodów. Wraz z postępem technologicznym, projektowanie zabezpieczeń, takich jak np. systemy monitorowania, stało się bardziej skomplikowane. W tym artykule omówimy krótko najpopularniejsze błędy w ochronie parkingu, dzięki czemu można uniknąć niepotrzebnych kosztów i stworzyć zabezpieczenia, które będą działać zgodnie z oczekiwaniami.
1. Poleganie w 100% na ochronie fizycznej parkingu
Zdarza się, że przy projektowaniu systemu ochrony parkingu, twórcy całkowicie polegają na ludziach, czyli ochroniarzach, którzy są odpowiedzialni za pilnowanie danego terenu i reagowanie na ewentualne zagrożenia. Czynnik ludzki często jednak zawodzi – ochroniarze późno odpowiadają na zagrożenia lub w ogóle ich nie dostrzegają i mogą popełniać błędy, np. zasnąć, źle ocenić sytuację itp. Dlatego warto inwestować w cyfrowe systemy monitorowania.
Zautomatyzowane rozwiązanie pozwala zminimalizować czynnik ludzki w procesie ochrony parkingu. Zdalny dozór wizyjny potrafi na bardzo wczesnym etapie wykryć i zidentyfikować zagrożenie (np. obecność na danym terenie niepożądanych osób), sygnalizując je odpowiednim zespołom interwencyjnym. System funkcjonuje w sposób automatyczny – jest niezawodny, nie śpi, nie męczy się, nie choruje i nic nie odwraca jego uwagi. Ochroniarze powinni być traktowani jako wsparcie dla cyfrowych rozwiązań, a nie jako podstawowy element zabezpieczeń.
2. Niedoszacowanie kosztów lub za mały budżet
Kolejny błąd, który często popełnia się przy projektowaniu tego, jak powinna wyglądać ochrona parkingu, jest niewłaściwe podejście do kosztów takiej inwestycji. Szukanie na siłę oszczędności na wczesnym etapie często prowadzi do wyboru tańszych, mniej skutecznych rozwiązań, co może znacznie wpłynąć na poziom zabezpieczeń i finalnie będzie wiązało się ze stratami np. ze względu na kradzież lub zniszczenie pojazdów.
Warto zatem dokładnie przeanalizować budżet projektu, uwzględniając zarówno koszty zakupu, instalacji, jak i utrzymania ochrony parkingu w przyszłości. Trzeba zauważyć, że nowoczesne systemy monitorowania mogą zapewniać wysoką skuteczność zabezpieczeń bez konieczności ponoszenia sporych wydatków np. na zatrudnianie ochroniarzy. Dobrym pomysłem może być skonsultowanie swojego projektu ze specjalistami, którzy podpowiedzą, w jaki sposób zoptymalizować koszty takiej inwestycji.
Obraz autorstwa evening tao na Freepik
3. Nieodpowiednie kamery i systemy monitorowania
Jednym z kluczowych elementów wielu systemów zabezpieczeń są kamery monitorujące. Błędy w ochronie parkingu często wiążą się właśnie z tymi urządzeniami. Nieodpowiedni wybór kamer może skutkować słabą jakością obrazu, brakiem ostrości, a także trudnościami w rozpoznaniu osób czy pojazdów związanych z niepożądanymi zdarzeniami. Dlatego przed zakupem kamer warto dokładnie przeanalizować wymagania danego projektu.
Popularnym błędem jest również niewłaściwe rozmieszczenie kamer. Prowadzi to do niepełnego pokrycia całego obszaru monitorowanego, a także utrudnia identyfikację osób i pojazdów. Dlatego przed instalacją kamer warto dokładnie przeanalizować miejsca, w których powinny się znajdować systemy monitorowania, a także uwzględnić kąt widzenia i zasięg urządzeń. W tym przypadku ponownie warto zdać się na wiedzę oraz doświadczenie osób montujących np. zdalny dozór wizyjny.
4. Brak systemu powiadamiania o nieprawidłowościach
Same kamery to nie wszystko. Kolejnym błędem, na którym cierpi ochrona parkingu, jest brak systemu powiadamiania o nieprawidłowościach. Bez takiego rozwiązania pracownicy odpowiedzialni za zabezpieczenie danego terenu nie będą mieli możliwości natychmiastowej reakcji na sytuacje wymagające interwencji, co może prowadzić do niepożądanych zdarzeń. Dlatego warto zainwestować w system powiadamiania. Przydatna będzie również instalacja odstraszająca intruzów poprzez sygnalizację alarmową.
5. Brak całodobowej ochrony parkingu
Często popełniany błąd przy projektowaniu systemu zabezpieczeń parkingu, to także brak całodobowej ochrony. Wielu właścicieli takich obiektów decyduje się na zatrudnienie ochrony fizycznej tylko w określonych godzinach – jej głównym zadaniem jest tak naprawdę pobieranie opłat od klientów, a nie zabezpieczanie terenu. Parking pozostaje bez ochrony np. w godzinach nocnych czy w weekendy i święta. Tymczasem najpoważniejsze incydenty w takich miejscach dzieją się właśnie w nocy.
Dlatego np. całodobowa ochrona we Wrocławiu, wykorzystująca nowoczesne systemy monitorowania, jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Nad bezpieczeństwem parkingu w takim przypadku czuwają kamery obsługiwane przez centrum nadzoru wizyjnego, które działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, skutecznie minimalizując ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń.