3 sposoby zabezpieczenia sprzętu budowlanego

Aktualności 13 października, 2022

3 sposoby zabezpieczenia sprzętu budowlanego

Koparki, ładowarki, spycharki czy pogłębiarki – to zaledwie kilka maszyn budowlanych powszechnie wykorzystywanych na placach budowy. Od ich sprawnej i niezawodnej pracy zależy szybkość i terminowość realizacji kolejnych etapów prac budowlanych. Sprzęt ten stanowi więc bardzo wartościowy i kosztowny zasób przedsiębiorstwa, dlatego też jego właściwa ochrona jest tak ważna. Poznaj skuteczne sposoby zabezpieczania sprzętu budowlanego.

Ochrona budowy przez firmę ochroniarską

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie sprzętu budowlanego jest powierzenie tego zadania firmie ochroniarskiej. To popularne i efektywne rozwiązanie, które jednak nie jest wolne od wad. Przede wszystkim zatem bazuje w 100% na zaufaniu do pracownika i jego niezawodności. A o pomyłki ludzkie niestety jest bardzo łatwo. Nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy dochodzi do przestępstwa, a pracownicy zespołu odpowiedzialnego za zabezpieczenie terenu nawet nie zauważyli, że w pobliżu pojawili się intruzi. Niekiedy przyczyną było zwykłe niezauważenie obecności osób trzecich na posesji, pomimo śledzenia zapisu z kamer. Czasami fizyczna ochrona firmy może po prostu zaspać.

Ponadto, decydując się na to rozwiązanie, należy liczyć się z koniecznością zatrudnienia przynajmniej dwóch pracowników, aby mogli pracować naprzemiennie. Jeden ochroniarz nie może przecież czuwać przez całą dobę, zachowując przy tym pełne skupienie. To wiąże się z dodatkowymi kosztami dla pracodawcy.

Profesjonalny monitoring wizyjny


Alternatywą dla ochrony fizycznej jest monitoring maszyn budowlanych. To nowoczesne rozwiązanie pozwalające na efektywne zabezpieczenie terenów zewnętrznych. Polega na zamontowaniu specjalnego systemu kamer w różnych miejscach na posesji. System wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, dzięki czemu może z bardzo wysoką skutecznością wykrywać pojawienie się w kadrze nieuprawnionych osób, a nawet pojazdów. Informacja o takim zdarzeniu błyskawicznie jest wysyłana do centrum nadzoru wizyjnego, a tam operatorzy podejmują działania stosowne do zagrożenia. W centrali specjaliści pracują przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. To daje pewność, że maszyny budowlane są zawsze monitorowane i dobrze chronione.

Po otrzymaniu alarmu operator reaguje odpowiednio, udaremniając próbę popełnienia przestępstwa. Może zatem zdalnie włączyć sygnalizację na ochranianym terenie, skomunikować się z obiektem (jeśli przebywają tam np. pracownicy) lub wezwać na miejsce odpowiednie służby bądź patrol interwencyjny. Natychmiastowe wykrycie zagrożenia oraz błyskawiczna i skuteczna reakcja gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa. Monitoring wizyjny wyklucza też pomyłkę ludzką. Specjalne algorytmy systemu automatycznie wykrywają zarys sylwetek i twarzy i śledzą ich ruchy. Nieupoważnione osoby lub pojazdy (samochody, motory, rowery lub inne maszyny) zostaną zatem zawsze dostrzeżone.

Lokalizacja sprzętu

Trzecim sposobem ochrony maszyn budowlanych jest zamontowanie w nich specjalnych systemów zabezpieczających. Nie działają one jednak prewencyjnie, ale pozwalają wykryć, gdzie znajduje się już skradziony sprzęt. W chwili kradzieży uśpiony moduł zostaje aktywowany, co pozwala na szybkie zlokalizowanie sprzętu. Rozwiązanie to wymaga jednak błyskawicznego działania – system należy włączyć w możliwie najszybszym czasie po kradzieży, co nie zawsze jest możliwe. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że do czasu odnalezienia sprzętu, złodzieje mogą w nim poczynić pewne szkody, włącznie ze zniszczeniem maszyn.