Bezpieczeństwo personelu na terenie przedsiębiorstwa – jakie podjąć kroki?

Aktualności 26 maja, 2023

Bezpieczeństwo personelu na terenie przedsiębiorstwa – jakie podjąć kroki?

Bezpieczeństwo personelu jest jednym z kluczowych czynników, od których zależy sprawne funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa. Pracownicy są najważniejszym zasobem firmy, dlatego ochrona ich życia, zdrowia i mienia powinna być priorytetem dla każdego odpowiedzialnego pracodawcy. W tym artykule podpowiadamy, jakie kroki warto podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom zatrudnionym w zakładzie pracy. Poznaj najnowsze rozwiązania i przekonaj się, czy sprawdzą się w Twoim przedsiębiorstwie.

Przed czym ochrona chroni pracowników w firmowych obiektach?

Zadbanie o bezpieczeństwo pracowników na terenie biurowca, hali czy magazynu jest niezbędne, jeśli jako pracodawca chcesz zminimalizować ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń. W zależności od specyfiki zawodu i warunków, w jakich wykonywana jest praca, zatrudnionym mogą grozić m.in.:

  • kradzieże,
  • włamania,
  • wyłudzenia danych,
  • ataki hakerskie,
  • wypadki,

a także wiele innych niebezpieczeństw, takich jak pożary, wycieki niebezpiecznych substancji, zadymienia, a nawet ataki terrorystyczne. Aby zapewnić bezpieczeństwo personelu, należy zainwestować w nowoczesne rozwiązania z zakresu ochrony mienia i ludzi, takie jak systemy alarmowe, monitoring dla firm czy kontrola dostępu w zakładzie pracy, a także przeprowadzać regularne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa.


Obraz autorstwa pikisuperstar na Freepik

Jak monitoring pomaga chronić personel w firmie?

Niezależnie od rozwoju innowacyjnych technologii, niezawodny system kamer przemysłowych pozostaje jednym z najskuteczniejszych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo na terenie zakładu. Odpowiednie rozmieszczenie urządzeń rejestrujących obraz i przesyłających go do centrali monitoringu w firmie pozwala na bieżąco obserwować sytuację i adekwatnie reagować w przypadku wykrycia nieprawidłowości lub zagrożeń.

Odpowiednio skonfigurowany system CCTV umożliwia wykrycie sytuacji, które mogą zagrażać bezpieczeństwu pracowników, takich jak próby włamania do biura, kradzieże w szatniach, akty wandalizmu na parkingach czy bezpośrednie, fizyczne ataki na personel. Monitoring w zakładzie pracy pozwala zidentyfikować osoby, które dopuściły się naruszenia bezpieczeństwa, ułatwiając prowadzenie postępowań wyjaśniających i wyciągania konsekwencji wobec włamywaczy czy wandali.

Warto dodać, że często sama obecność kamer wizyjnych na terenie firmy zniechęca potencjalnych agresorów do nielegalnych działań. Telewizja przemysłowa nie jest więc jedynie źródłem dowodów przeciwko sprawcom, ale również skutecznym odstraszaczem.

Ochrona ludzi z wykorzystaniem zdalnego dozoru wizyjnego

W dzisiejszych czasach nawet najdoskonalszy monitoring w firmie — podobnie jak najlepsza agencja ochrony mienia, mogą jednak okazać się niewystarczające, by zapewnić bezpieczeństwo zatrudnionym osobom. Dopiero integracja różnych zabezpieczeń daje gwarancję skutecznej neutralizacji zagrożenia. Rozwiązaniem, które łączy zalety CCTV oraz fizycznej obecności ochroniarzy, jest zdalny dozór. W wariancie tym nadzór prowadzony jest z zewnątrz przez specjalistów z Centrum Nadzoru Wizyjnego.

Jakie zalety ma zdalny monitoring wizyjny?

W porównaniu do tradycyjnych metod ochraniania mienia i osób zdalny monitoring zapewnia korzystającym z niego przedsiębiorcom szereg wymiernych korzyści, wśród których na szczególną uwagę zasługują m.in.:

  • całodobowa ochrona pracowników bez osobistego angażowania ochroniarzy,
  • możliwość reakcji w czasie rzeczywistym dzięki zdalnemu dozorowi wizyjnemu,
  • wysoka jakość obrazu gwarantowana przez nowoczesne kamery i technologie przesyłu danych,
  • skalowalność usługi, pozwalająca na dostosowanie systemu do potrzeb i wielkości zakładu pracy,
  • redukcja kosztów wynikająca z braku zatrudniania całodobowej fizycznej ochrony.

Dlaczego należy łączyć różne formy ochrony mienia i ludzi?

Chcąc zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa na terenie miejsca pracy, warto wykorzystywać wszystkie dostępne narzędzia. Pozwala to zwiększać skuteczność ochrony, jednocześnie minimalizując ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń. Zdalny monitoring dla firm możesz dodatkowo wesprzeć innymi rozwiązaniami, wykorzystując m.in. zaawansowane procedury kontroli dostępu czy inteligentne systemy alarmowe.

Safe Space – skuteczna ochrona firm

Jeśli chcesz, by Twoja firma się rozwijała, zwiększając konkurencyjność i udziały na rynku, musisz zadbać, by pracownicy oraz klienci czuli się w niej bezpiecznie. Już teraz skorzystaj z oferty Safe Space i dołącz do wielu zadowolonych klientów korzystających z usług naszego Centrum Nadzoru Wizyjnego. Jako agencja ochrony mienia z wieloletnim doświadczeniem, wykorzystująca nowoczesne technologie, zaproponujemy Ci najefektywniejsze rozwiązania, które wymiernie podniosą poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy.