Dlaczego ochrona farm fotowoltaicznych jest ważna?

Aktualności 10 marca, 2023

Dlaczego ochrona farm fotowoltaicznych jest ważna?

Farma fotowoltaiczna to duży wydatek dla firmy, który jednak dość szybko zwraca się i przynosi spore korzyści finansowe. W dobie rosnących cen energii elektrycznej prąd wytwarzany dzięki fotowoltaice jest szczególnie cenny – pozwala znacząco obniżyć rachunki, uniezależnić się od dostawców prądu, a nawet sporo zarobić. Warto zatem szczególnie mocno dbać o tę cenną inwestycję, wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia i wyeliminować zagrożenia. Sprawdź, dlaczego ochrona farm fotowoltaicznych jest tak ważna.

Farmy fotowoltaiczne – zagrożenia

Dlaczego należy szczególnie dbać o farmy fotowoltaiczne? Zagrożenia, jakie czyhają na instalację, mogą wpłynąć bardzo negatywnie na jej skuteczność i wydajność. Do najczęstszych i jednocześnie najbardziej niebezpiecznych należy zniszczenie modułów solarnych. Odklejenie i rozwarstwienie powłoki enkapsulacyjnej albo porysowanie i uszkodzenie w inny sposób modułu skutkuje zaburzeniami absorpcji promieni słonecznych i odbicia padającego światła. To prowadzi do przynajmniej kilkuprocentowej utraty mocy, a w efekcie spadku wydajności całego panelu.

Skuteczna ochrona fotowoltaiki bazuje przede wszystkim na zabezpieczeniu instalacji przed niepożądanymi osobami i zwierzętami. Wtargnięcie na teren farmy fotowoltaicznej może łatwo zakończyć się zniszczeniem modułów, a tym samym znacznym obniżeniem ich jakości. W rezultacie panele stają się mniej wydajne i efektywne, co przekłada się na uzyskanie mniejszych ilości energii ze Słońca. To z kolei jest równoznaczne ze stratami finansowymi. Warto przy tym podkreślić, że straty ekonomiczne są nie tylko związane z mniejszą skutecznością działania fotowoltaiki – spore wydatki należy również ponieść przy naprawie sprzętu. Nawet pozornie niewielkie uszkodzenie paneli lub innych elementów instalacji słonecznej może być niezwykle kosztowne.

Co istotne, zagrożeniem może być nie tylko zniszczenie systemu, ale nawet jego przestawienie. Ustawienie paneli słonecznych pod odpowiednim kątem pozwala uzyskać optymalne rezultaty i przetworzyć możliwie najwyższą ilość energii. Już kilkustopniowe zwiększenie albo zmniejszenie nachylenia modułów może przynieść spore straty – system będzie wytwarzał mniejszą ilość energii, a co za tym idzie, spadnie opłacalność całej inwestycji. „Żartowniś”, który wpadnie na pomysł, aby zmienić kąt nachylenia modułów, może więc doprowadzić do sporych strat finansowych.

Farmy fotowoltaiczne są zatem narażone na liczne niebezpieczeństwa. Ich wystąpienie wiąże się przede wszystkim z uszkodzeniem cennych modułów, a to z kolei przekłada się na spore straty pieniężne. Dlatego tak ważna jest właściwa i skuteczna ochrona fotowoltaiki przed różnymi zagrożeniami.

ochrona farm fotowoltaicznych
Obraz autorstwa pvproductions na Freepik

Skuteczne zabezpieczenia fotowoltaiki

Jak ochronić farmę fotowoltaiczną przed dostępem niepowołanych osób i innymi zagrożeniami? Skutecznym, a przy tym prostym sposobem na zabezpieczenie jest profesjonalna i przemyślana ochrona – we Wrocławiu firma Safe Space oferuje tzw. zdalny monitoring wizyjny. To nowoczesne rozwiązanie stanowiące polecaną alternatywę dla standardowej agencji ochroniarskiej.

Nowoczesny system kamer i komputerów to gwarancja odpowiedniego zabezpieczenia fotowoltaiki. Wykorzystanie zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji sprawia, że system bardzo efektywnie wykrywa pojawienie się w kadrze nieuprawnionych osób lub pojazdów. Informacja o wtargnięciu na monitorowany teren jest błyskawicznie przesyłana do Centrum Nadzoru Wizyjnego. Specjaliści przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu czuwają nad bezpieczeństwem chronionych terenów. Gdy otrzymają alarm, natychmiast podejmują stosowne kroki skutkujące udaremnieniem próby popełnienia przestępstwa.

Operator ma podgląd obrazu z kamer, dzięki czemu jest w stanie zareagować adekwatnie do zagrożenia. Może wezwać na miejsce patrol interwencyjny albo odpowiednie służby, skomunikować się z obiektem bądź zdalnie włączyć sygnalizację. Zawsze reaguje sprawnie, niezawodnie i zgodnie z procedurą. To sprawia, że panele słoneczne są odpowiednio zabezpieczone i chronione.

Warto podkreślić, że objęcie ochroną zdalnego nadzoru terenu z fotowoltaiką jest znacznie mniej kłopotliwe niż zatrudnienie ochroniarzy lub współpraca z agencją ochrony. Wymagane jest jedynie umieszczenie kamer we właściwych miejscach oraz stabilne i szybkie połączenie z Internetem. Co istotne, zapewnienie łącza internetowego leży po stronie firmy – nie musisz się zatem obawiać, że na terenie farmy nie ma stabilnego Internetu, gdyż jego zapewnienie jest obowiązkiem Safe Space.