Jak powstrzymać złodzieja przed włamaniem do twojej firmy?

Aktualności 10 maja, 2022

Jak powstrzymać złodzieja przed włamaniem do twojej firmy?

Każdego roku dochodzi do tysięcy włamań na terenach należących do przedsiębiorstw. Przestępcy chętnie sięgają po firmowy majątek ze względu na jego wartość. Niestety – w zaledwie połowie spraw da się wykryć sprawcę. Jeszcze mniejszy odsetek dotyczy zdarzeń, w których udało się odzyskać dobytek. Dlatego najlepiej sprawić, żeby złodziej w ogóle nie próbował dostać się do firmowego budynku. Jak odstraszyć złodzieja i jak zabezpieczyć teren? Zapraszamy do zaznajomienia się z naszym wpisem, który poleca najrozsądniejsze rozwiązania.

 

Jak zabezpieczyć firmę przed włamaniem tradycyjnymi sposobami?

Trochę klasyki nigdy nie zaszkodzi. Warto więc zainwestować w drzwi, bramy i okna antywłamaniowe. Z pewnością przydadzą się też zamki szyfrowe lub automatyczne, które szczególną popularnością cieszą się w biurowcach.

Na aktualności wciąż nie tracą tradycyjne czujniki ruchu oraz alarmy. Włączenie sygnału dźwiękowego w momencie przekroczenia granicy własności firmy w stanowczej większości przypadków skutecznie odstraszają przestępców. Niestety są one podatne na manipulacje i potrafią włączyć się „bez powodu”, ponieważ program nie zawsze rozróżnia ruch zwierząt od ruchu człowieka. Poza tym nie zabezpieczają one przed aktami wandalizmu, np. malowaniem po ścianach czy rzucaniem kamieniami.

Popularnym sposobem jest wynajęcie fizycznej ochrony. Pracownicy mają za zadanie patrolować teren i reagować na wszystkie niepożądane sytuacje. To jednak drogie i względnie mało skuteczne rozwiązanie. Trzeba bowiem pamiętać, że ochrona fizyczna nie jest doskonała. Człowiek nie zawsze w porę zareaguje na groźne wydarzenia, może nieświadomie pominąć sygnały świadczące o włamaniu czy po prostu zaspać podczas warty lub się rozkojarzyć. Nie jest to więc najlepszy sposób dotyczący tego, jak zabezpieczyć firmę przed włamaniem. Niemniej sprawdza się np. jako uzupełnienie pozostałych systemów ochrony.

Jak odstraszyć złodzieja rozmieszczonymi kamerami?

Alarmy odstraszają jednak dopiero wtedy, gdy dojdzie do naruszenia firmowej własności, a drzwi antywłamaniowe jedynie wydłużają czas potrzebny na przedostanie się do wnętrza budynku. Dużo lepiej sprawić więc, aby złodziej w ogóle zaniechał próby włamania. Można to zrobić przy pomocy strategicznie rozmieszczonych kamer, które sygnalizują swoją obecność. To wyraźne ostrzeżenie dla każdego, kto planuje przekroczyć strzeżony teren. Najlepiej zamontować kamery przed głównym i tylnym wejściem, w pobliżu okien, bram oraz na dachach.

Niestety takie rozwiązanie może sprawić, że przestępca będzie w stanie szybko namierzyć kamery i wypracować sposób, aby uniknąć wszczęcia alarmu. Pozwoli mu też w sprytny sposób unieszkodliwić urządzenie. Wystarczy też zasłonić twarz, aby uniknąć rozpoznania. Więc jak przechytrzyć złodzieja? Najlepiej inwestując w dozór wizyjny. Jest on w stanie wyeliminować wszystkie problemy związane z tradycyjnymi systemami ochrony.

 

Jak odpowiednio zabezpieczyć firmę dozorem wizyjnym?

Dozór wizyjny polega na rozmieszczeniu kamer w taki sposób, aby operator dobrze widział cały obiekt – zarówno w jego wnętrzu, jak i na zewnątrz. Dzięki temu oszczędza się na zawodnej ochronie fizycznej, której widoczność ogranicza się jedynie do miejsca, w którym aktualnie przebywa ochroniarz. W efekcie nie ma możliwości, aby cokolwiek uszło uwadze operatora. To jednak nie wszystko – dozór wizyjny jest wyposażony w systemy automatycznego reagowania. Precyzyjnie identyfikują sytuacje potencjalnie groźne jak np. pojawienie się pod bramą obcego pojazdu lub dziwne zachowanie przechodniów. Wówczas zostaje wygenerowany sygnał, który następnie interpretuje operator. Jeśli faktycznie dochodzi do przestępstwa (a nie np. zwykłego oparcia się o bramę osoby pod wpływem alkoholu lub chwilowego zaparkowania przez nieznaną osobę w niedozwolonym miejscu), pracownik ochrony natychmiast wysyła patrol interwencyjny oraz informuje o zdarzeniu odpowiednie służby. Dzięki temu ryzyko kradzieży spada praktycznie do zera.

To najlepszy przykład tego, jak odpowiednio zabezpieczyć firmę. Polecamy nasze usługi w tym zakresie.