Jak zabezpieczyć farmę fotowoltaiczną?

Aktualności 25 września, 2022

Jak zabezpieczyć farmę fotowoltaiczną?

Farmy fotowoltaiczne to prężnie rozwijający się sektor odnawialnych źródeł energii w Polsce. Zakup i montaż farmy fotowoltaicznej to duży wydatek, jednakże inwestycja ta szybko się zwraca i zaczyna przynosić duże korzyści finansowe. To sprawia, że właściwa ochrona farm fotowoltaicznych jest tak ważna. Sprawdź, jak skutecznie zabezpieczyć teren firmowej instalacji solarnej.

Ochroniarz jako zabezpieczenie farm fotowoltaicznych

W jaki sposób zabezpieczyć farmę fotowoltaiczną? Najbardziej oczywistym sposobem, który zapewne przychodzi Ci do głowy, jest zatrudnienie ochroniarza. Pracownik ochrony w określonych godzinach, np. nocnych, będzie zabezpieczał teren z zamontowanym systemem fotowoltaicznym. Rozwiązanie to nie jest jednak bez wad. Przede wszystkim wymaga zatrudnienia przynajmniej dwóch pracowników, działających w różne dni czy na różne zmiany. W sytuacji, gdy jeden z nich będzie na urlopie albo zwolnieniu lekarskim, drugi będzie go zastępował. To wiąże się z koniecznością stworzenia kilku etatów, a tym samym poniesienia znacznych kosztów.


Wybierając to rozwiązanie, należy się też liczyć z ryzykiem pomyłki ludzkiej. Ochrona fizyczna jest w pełni zdana na jakość pracy ochroniarza, który nie jest niezawodny. Zdarza się dość często, że pomimo całodobowego przebywania w zakładzie, pracownicy nie zauważają, że na terenie farmy fotowoltaicznej pojawiają się intruzi.

System monitoringu wizyjnego – najlepsze zabezpieczenie farm fotowoltaicznych

Dlatego polecaną alternatywą dla ochrony fizycznej jest system monitoringu wizyjnego. Ochrona farm fotowoltaicznych z wykorzystaniem zdalnego nadzoru wizyjnego to bardzo skuteczne i atrakcyjne cenowo rozwiązanie, pozwalające na efektywne zabezpieczenie terenów zewnętrznych. Zastępuje pracowników ochrony fizycznej, gwarantując przy tym duży wzrost niezawodności świadczonej usługi i znacznie niższe koszty.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji, system z bardzo wysoką skutecznością wykrywa pojawienie się w kadrze nieuprawnionej osoby bądź pojazdu. Natychmiast powiadamia o tym centrum nadzoru wizyjnego, które przez całą dobę i przez 7 dni w tygodniu pozostaje w pełnej gotowości.

Po otrzymaniu zgłoszenia specjaliści z centrali reagują błyskawicznie, dzięki czemu są w stanie udaremnić próby popełnienia przestępstwa. Działają niezawodnie, sprawnie i zgodnie z procedurą. W zależności od sytuacji specjalista reaguje na różne sposoby: zdalnie włącza sygnalizację dźwiękową bądź świetlną w obiekcie, komunikuje się z obiektem albo wzywa na miejsce patrol interwencyjny lub odpowiednie służby.

Natychmiastowe wykrycie zagrożenia oraz szybka i efektywna reakcja gwarantują najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa i ochronę farmy fotowoltaicznej. System monitoringu wizyjnego działa nieprzerwanie przez 24 godziny, niezależnie od dnia w tygodniu, co daje pełną kontrolę nad sytuacją na danym terenie. Ponadto rozwiązanie to pozwala na znaczące obniżenie kosztów w porównaniu z ochroną fizyczną. Maksymalnie ogranicza też pomyłkę ludzką.