Jak zapewnić ochronę hal magazynowych?

Aktualności 16 grudnia, 2022

Jak zapewnić ochronę hal magazynowych?

Magazyny potrzebują ochrony tak samo, jak każdy inny obiekt. W ich wnętrzach przechowuje się bowiem cenne towary, a także materiały mogące łatwo ulec zniszczeniu. Dlatego ochrona hal magazynowych jest poważnie traktowana przez inwestorów. Sprawdźmy, co konkretnego można zrobić w tej dziedzinie, aby zyskać spokój ducha.

Ochrona magazynów – potencjalne zagrożenia

Na terenie magazynowym należy w pierwszej kolejności przeciwdziałać kradzieży lub uszkodzeniu mienia. To główny powód, dla którego wdraża się zaawansowane systemy zabezpieczające obiekt. Jednak ochrona mienia nie polega wyłącznie na odstraszaniu nieproszonych gości. Warto mieć na uwadze, że zgromadzone w jednym miejscu różnorodne towary i materiały mogą ulec różnym nieprzewidzianym wypadkom, takim jak pożary czy awarie systemu wodno-kanalizacyjnego, a nawet naruszenia konstrukcji budynku. To tylko przykłady, które najłatwiej sobie wyobrazić.

Zwykłe czujniki mogą wobec tego okazać się niewystarczające. Ochrona magazynów musi obejmować kompleksowe rozwiązania, jeśli faktycznie chcemy uznać ją za skuteczną.

zdalna ochrona hal magazynowych i magazynów

Ochrona hal magazynowych – znane trudności

Magazyny są zazwyczaj bardzo dużymi obiektami. Wobec tego ochrona fizyczna może sprawić sporo trudności. Przykładowo największe budowle potrzebują przynajmniej kilku ochroniarzy, którzy będą całodobowo pilnować obiektu z każdej strony. Taka ochrona magazynów mocno obciąża firmowy budżet. Na dodatek nie daje ona żadnej gwarancji – czynnik ludzki jest w tym systemie największą słabością. Czas reakcji zawsze będzie gorszy w porównaniu do nowocześniejszych rozwiązań.

Monitoring wizyjny jako odpowiedź na profesjonalną ochronę magazynów

Obecnie ochrona hal magazynowych jest realizowana przy pomocy technologii. Mowa konkretnie o monitoringu wizyjnym. Polega on na umieszczeniu w strategicznych miejscach kamer o wysokiej rozdzielczości, które na bieżąco przesyłają obraz do operatora.

Jednak człowiek w tym systemie wcale nie odgrywa najważniejszej roli. Za analizę nagrań odpowiada bowiem sztuczna inteligencja, która interpretuje wydarzenia na ekranie i informuje o potencjalnym zagrożeniu. Doświadczenie pokazuje, że ochrona magazynów przy użyciu tak zaawansowanej technologii jest znacznie skuteczniejsza, ponieważ SI jest w stanie rozpoznać zagrożenie nawet wtedy, gdy u człowieka pojawiają się wątpliwości (zwłaszcza nocą, gdy trudno rozpoznać skryte w mroku obiekty).

Kolejną zaletą przemawiającą za zdalnym dozorem wizyjnym jest ograniczenie kosztów funkcjonowania systemu. Ochrona hal magazynowych odbywa się z grubsza w sposób automatyczny, więc w miejsce kilku ochroniarzy wystarczy kilka kamer, które działają całodobowo i nie wymagają specjalnej konserwacji. Przy okazji pełnią funkcję odstraszającą osoby o nieczystych zamiarach.

Więcej informacji o możliwościach, jakie daje zdalny monitoring wizyjny, można dowiedzieć się podczas kontaktu z naszymi specjalistami. Z przyjemnością odpowiedzą na każde pytanie, a nawet doradzą najkorzystniejsze rozwiązanie dla danego magazynu. Warto skorzystać z ich wieloletniego doświadczenia.