Jakie cechy ma profesjonalne Centrum Nadzoru Wizyjnego?

Aktualności 18 kwietnia, 2023

Jakie cechy ma profesjonalne Centrum Nadzoru Wizyjnego?

Usługi w zakresie ochrony osób i mienia stanowią nierozerwalny warunek działalności wielu firm. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na ciągłe monitorowanie zagrożeń i podejmowanie natychmiastowej reakcji. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad wyposażeniem Centrum Nadzoru Wizyjnego, które zapewnia bezpieczeństwo na rozległym terenie przedsiębiorstwa. Jakie elementy powinny się znaleźć w CNW? Co warto wiedzieć o metodzie zdalnego nadzoru, który coraz mocniej zyskuje na znaczeniu?

Jak powinien wyglądać zdalny dozór wizyjny w usługach agencji ochrony mienia?

Implementacja skutecznych systemów monitoringu wymaga przemyślanych działań i dogłębnego poznania warunków lokalizacyjnych. Prywatna agencja ochrony mienia wspomaga przedsiębiorców na etapie projektowania Centrum Nadzoru Wizyjnego i oferuje usługi doradcze w toku dalszej eksploatacji. Aby całość mogła funkcjonować bez przeszkód, należy w pierwszej kolejności wydzielić pomieszczenia operacyjne, takie jak salę z urządzeniami do monitoringu, serwerownię czy pokój szkoleniowy.

Budowa CNW pociąga za sobą określone rozwiązania technologiczne, jakich nie znajdziemy w innych strefach w budynku. Ze względu na znaczną liczbę sprzętu działającego w trybie 24/7, sale operacyjne doświadczają problemów z nadmiernym wydzielaniem ciepła. Dlatego musimy pamiętać o zapewnieniu odpowiednio dużej kubatury pomieszczenia i zainstalowaniu wydajnego systemu wentylacji. Warto przy tym unikać miejsc pozbawionych dostępu do świeżego powietrza. Możliwość otwarcia okna i dostęp do światła słonecznego poprawia koncentrację pracowników, którzy spędzają kilka godzin przed wieloma ekranami monitorów.

dobra firma ochroniarska
Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik

Agencja ochrony mienia Safespace podkreśla znaczenie ograniczonego dostępu do sali z monitoringiem. Limitowanie ilości osób uprawnionych do zakłócania spokoju specjalistom CNW przyczynia się do poprawy jakości ich pracy i zwiększa koncentrację w długim terminie. Jeśli CNW posiada okna wychodzące na teren zewnętrzny, należy zastosować przyciemnienie szyb, aby osoby niepożądane straciły możliwość zaglądania do środka.

Skuteczna ochrona wymaga ponadto doskonałych rozwiązań w zakresie łączności i alarmowania. Operator stacji monitoringu musi otrzymać narzędzia do błyskawicznego informowania przełożonych i współpracowników o potencjalnych zagrożeniach. Centrum Nadzoru Wizyjnego powinno zyskać dodatkowe wyposażenie w postaci zamykanych szafek na dokumentację techniczną i proceduralną. Pracownik CNW zyskuje dzięki temu szansę natychmiastowego wglądu do wytycznych, jakie wypracowała dana firma ochroniarska.

Mówiąc o cechach profesjonalnego centrum monitoringu, nie można pominąć jakości i sposobu ustawienia samych ekranów do wyświetlania obrazu z kamer. Ich rozmieszczenie w obrębie stanowiska operatora powinno skupiać się na zapewnieniu maksymalnego wglądu w otoczenie bez konieczności wykonywania ciągłych ruchów głowy. Jedna osoba jest w stanie skutecznie nadzorować między 4 a 8 monitorów jednocześnie. Prywatna firma ochroniarska ma obowiązek wdrożenia takiego systemu organizacji pracy zmianowej, jaki uwzględni naturalne możliwości ludzkiego organizmu i zagwarantuje jak najlepsze warunki do skoncentrowania się na bieżących zadaniach.

Zdalna ochrona budowy

Nowoczesne Centrum Nadzoru Wizyjnego coraz częściej przyjmuje formę zdalną. Pracownicy prywatnej firmy ochroniarskiej realizują swoje zadania w zakresie ochrony mienia bezpośrednio z siedziby agencji, gdzie mieści się świetnie wyposażone CNW. Taki system szczególnie dobrze sprawdza się w lokalizacjach o charakterze tymczasowym, np. podczas trwającej inwestycji budowlanej.

Outsourcing usług zabezpieczenia mienia na placu budowy polega tu na instalacji systemy kamer, które przesyłają obraz za pośrednictwem złącza internetowego. Przykładem takiej oferty staje się monitoring zdalny, jaki we Wrocławiu realizuje prywatna firma ochroniarska Safespace.

Kluczem do sukcesu staje się w tym przypadku umożliwienie łatwej konfiguracji narzędzi monitorujących i dostosowanie ich pracy do zmieniających się warunków przestrzennych. W miarę postępów robót budowlanych należy modyfikować wstępne założenia.

Skuteczna ochrona we Wrocławiu za pomocą zdalnego Centrum Nadzoru Wizyjnego gwarantuje pełne pokrycie terenu monitoringiem 24 godziny na dobę. Sprawdź pozostałe artykuły na naszym blogu i dowiedz się więcej o usługach Safespace. Zdalny monitoring wizyjny zapewnia najwyższe bezpieczeństwo i gwarantuje znaczne ograniczenie kosztów ochrony obiektu.